Serwerownia - siec www

Przejdź do treści

Menu główne:Porządek w firmowej serwerowni. Dlaczego warto o niego dbać?

Serwerownia dla wielu firm jest punktem niezmiernie newralgicznym. To miejsce, w którym powinniśmy zadbać o odpowiedni poziom porządku. To od jego pozwu w dużej mierze zależało będzie to czy firma będzie pracowała prężnie i dynamicznie. Mało tego. Nie ma tu większego znaczenia czy jesteśmy firmą informatyczną. W każdej firmie gdzie tylko znajduje się system informatyczny odpowiednie zarządzanie tak fizyczną jak i informatyczną strukturą tego miejsca jest jednym z kluczowych zadań, którymi powinna zajmować się profesjonalna firma zewnętrzna lub lokalny dział IT.


Odpowiednie pomieszczenie

Serwerownia nie może być pomieszczeniem przypadkowym, wydzielonym z przestrzeni firmowej niemalże losowo. Musi być to decyzja odpowiedzialna i przemyślana ze strony naszej firmy. Należy wskazać takie pomieszczenie, które będzie dostatecznie duże, a także będzie posiadało możliwości do rozbudowy infrastruktury teleinformatycznej. W praktyce oznacza to na przykład wnęki, a także możliwość zamontowania systemu podłóg podniesionych, w których to znajduje się okablowanie do naszych komputerów i serwerów. Alternatywnym rozwiązaniem jest wybranie normalizowanych i standardowych szaf na serwery i sprzęt informatyczny o rozmiarze 19 cali. Dzięki temu na pewno będziemy mogli pomieścić w nich wszystko, a ewentualne zmiany będą przeprowadzane szybko i bezproblemowo.
Obsługa serwerowni powinna być maksymalnie blisko samej serwerowni, ale absolutnie nie powinno znajdować się w dokładnie tym samym miejscu. Dzięki temu nikniemy wielu niebezpiecznych sytuacji, o które nietrudno przy wielu godzinach wytężonej pracy w dziale IT. Dobrze jest więc wydzielić osobne miejsce dla pracowników.
Uporządkuj kable i dbaj o serwis

Kable to jedna z ważniejszych kwestii w tym miejscu. Przede wszystkim powinny zostać mądrze poukładane i zabezpieczone w sposób zmniejszający ryzyko ich przypadkowo uszkodzenia. Również nie powinniśmy zapominać o tym, by cały przestarzały sprzęt, włącznie z wysłużonymi już kablami co pewien czas wymieniać. To jeden z najczęściej popełnianych błędów przez osoby zarządzające serwerowniami w przedsiębiorstwach. Regularna konserwacja sprzętu i urządzeń tam używanych, włącznie z tymi najdrobniejszymi pozwoli na zachowanie doskonałej jakości pracy i pełnej wygody użytkowania urządzeń takich jak serwery przez długie lata.


Z dala od niebezpieczeństw

Niebezpieczeństwa w takiej pracy czają się na niemal dosłownie każdym kroku. Z jednej strony nieuwaga pracowników może kosztować nas krocie i wielkie problemy z kontrahentami, a z drugiej strony powinniśmy również zadbać o to, by cały system był maksymalnie zabezpieczony przed awariami elektrycznymi. W związku z tym koniecznością będzie oczywiście instalacja zasilacza UPC, a także wybranie solidnych bezpieczników, które pozwolą na zminimalizowanie ryzyka przepięć na kablach. Dzięki temu nasz sprzęt posłuży znacznie dłużej i będzie pracował bezpiecznie zachowując ciągłość. System elektryczny powinien zostać wykonany również przez specjalistów z tej dziedziny i to oni powinni być gwarantem jego solidności.


 
siecwww.pl

Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego