Internet - siec www

Przejdź do treści

Menu główne:Jak powstał Internet?

Dziś w zasadzie każdy z nas w sposób bezpośredni lub pośredni codziennie korzysta z sieci internetowej. Nie potrafilibyśmy bez niej normalnie funkcjonować, ale również nasz świat wyglądałby zupełnie inaczej. Bez niego nie byłoby wielu systemów sprzedaży. Internet jednak miał burzliwe początki i w tej formie, w której dziś go używamy jest znany dopiero od pewnego czasu. Kilkadziesiąt lat temu, gdy rozpoczynała się jego historia powstania nie było tak pięknie jak dziś. Internet z tamtych czasów w kompletnie niczym nie przypominał dzisiejszego tworu, który ułatwia nam prawie każdy aspekt życia.

Arpanet - rodzący się internet
Pierwowzór i pierwsza sieć nazywała nazwę ARPANET. To pierwsza wersja węzłów komunikacyjnych, które zostały zainstalowane na kilku uniwersytetach. W niczym nie przypominał on dzisiejszego Internetu, a użytkownicy nie mieli prawie żadnych możliwości poza komunikacją. Warto jednak nadmienić, że żadnych więcej opcji nie było potrzeba, bowiem sieć ta testowana była dla potrzeb wojska. Była to pierwsza sieć niezależnych komputerów od urządzenia głównego. We wcześniejszych odmianach sieci komputerowe zawsze były uzależnione od jednej jednostki i jej awarii eliminowała całą sieć.

Dalszy rozwój - protokół TCP/IP
To od powstania tego właśnie protokołu, który z drobnymi zmianami po dzień dzisiejszy funkcjonuje tak naprawdę rozpoczęła się nowoczesna historia Internetu. Protokół ten używany był jedynie przez wojsko, ale w 1989 roku projekt został całkowicie przez nich porzucony i tym sposobem wszystko trafiło do światowego obiegu. Dzięki temu protokołowi możliwe było dalsze rozwijanie Internetu. Rok 1989 uznaje się za narodziny współczesnego Internetu, choć nadal tak innego od tego co widujemy dziś na ekranie komputera. Wszak nie było jeszcze stron WWW, nie było wyszukiwarek, a nawet nie było przeglądarek internetowych. Faktycznie współczesny użytkownik sieci nie miałby szans na szybkie nauczenie się obsługiwania ówczesnego Internetu.

Przełomowe lata 90’ - strony www
Lata dziewięćdziesiąte przyniosły wiele zmian. To przede wszystkim pierwsze strony WWW, ale również przeglądarki takie jak IE powstająca w roku 1995, a także premiery takich języków jak PHP czy Java, używanych po dzień dzisiejszych. Dekada ta obfitowała w niesamowicie dynamiczne zmiany na raczkującym jeszcze rynku internetowym. To fantastyczna dekada naznaczona postępem, w której również zrodziły się pierwsze gry online, a także popularne Google.

Internet nowoczesny - XXI wiek
Od roku 2001 rozwój Internetu nie zwolnił tempa. Powstał kolejne języki tworzenia stron WWW, zmiany wizualne idące w parze wraz z kolejnymi etapami rozwoju sprzętu komputerowego. XXI wiek to jeszcze ładniejszy wizualnie i przede wszystkim jeszcze bardziej funkcjonalny Internet, z którego dziś korzysta kilka miliardów osób na całym świecie. Wiek XXI w Internecie zdecydowanie nazwać również można jak na razie wiekiem portali społecznościowych takich jak chociażby Facebook i olbrzymi rozwój wielu komunikatorów internetowych.

 
siecwww.pl

Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego